Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Mër
26 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
27 °
E mërkurë, 18 Maj, 2022
spot_img

Kuvendi miraton dekretin e Metës për ‘Kadastrën’, legalizimi dhe titujt e pronësisë do të merren në një zyrë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot me 75 vota pro dekretin për “Kadastrën”.

Ai ishte shqyrtuar një ditë më parë në Komisionin e Ligjeve, pasi Presidenti Ilir Meta e ktheu më 15 janar  për rishqyrtim në Kuvend. Në një argumemtim të gjatë dhe të detajuar kreu i shtetit argumentonte se disa nene të veçanta bien në kundërshtim me legjislacionin bazë të së drejtës civile në Shqipëri. Këshilltari ligjor i presidentit Meta, Bledar Dervishaj u shpreh dy ditë më parë, në komision se ligji cenon parimin e sigurisë juridike dhe se titujt e pronësisë nuk mund të jenë e drejtë e Kadastrës. “Krijohet tension kushtetues, nuk është në përputhje me jurisprudencën. Bie ndesh me dispozitat civile të Kodit Civil. Ligji cenon parimin e sigurisë juridike që ofronte ligji i mëparshëm. Saktësimi i titujve të pronësisë nuk mund të jetë e drejtë e kadastrës”, ishte shprehur ai.

Ligji “Për Kadastrën në Republikën e Shqipërisë”. parashikon shkrirjen e tre institucioneve të ALUIZNI-t, Zyrës Qendrore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme (Hipotekës) dhe Agjencinë e Inventarizimit dhe Transferimit të Pronave Publike (AITPP) në një të vetëm. Krijimi i një kadastre moderne do të thotë çlirim prej pasojave të një ngërçi në zinxhirin e pronësisë, që veç ndikimit në cilësinë e jetës të individëve dhe zhvillimin e vendit do të përmbushë këtë të drejtë kushtetuese.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img