Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
44 %
5.1kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Kuvendi iu dha votën pro, Soreca reagon menjëherë pas emërimit të Xhaçkës si ministre e Jashtme dhe Peleshit si ministër i Mbrojtjes

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

16d099a58be715b93539e10ae12cca54

Sot në orën 17:00 u mblodh parlamenti dhe votoi në seancën e jashtëzakonshme shkarkimin me 95 pro të kryeministrit Rama si ministër për Europën dhe Punët e Jashtme.

Ndërkohë u votua me 94 vota pro Olta Xhaçka si ministre e Jashtme dhe gjithashtu me 94 vota pro Niko Peleshi si ministër i Mbrojtjes. Xhaçka mori 4 vota kundër dhe 1 abstenim ndërsa Peleshi 3 kundër dhe 2 abstenim.

Pas votimit ka reaguar menjëherë ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, i cili përmes një shënimi në rrjete sociale ka uruar dy ministrat e rinj për emërimin dhe shpreh indicien për të vazhduar përpara.

Soreca ka falenderuar për bashkëpunimin ish-ministrin në Detyrë për Europën dhe Punët e Jashme, Gent Cakajn, duke bërë thirrje që Shqipëria të vazhdojë të ecë përpara në rrugën e pranimit të saj në familjen e madhe europiane.

Screenshot_6.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img