Tirana
clear sky
18 ° C
18 °
18 °
82 %
1kmh
0 %
Mar
26 °
Mër
20 °
Enj
20 °
Pre
21 °
Sht
19 °
E martë, 11 Maj, 2021
spot_img

“Kush prek votën e ka vendin në burg”, Meta: Mbështes deklaratën e Konferencës Ipeshkvnore

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i vendit Ilir Meta ka bërë sërish thirrje për të ndëshkuar këdo që prek votën, duke parlajmëruar se kush falsifikon apo kush tenton të tjetërsojë dhe të prekë votën, do ta ketë vendin në burg.

Përmes një postimi në Facebook, Kreu i Shtetit ka përshëndetur mesazhin në konferencën Ipeshkvnore  të Shqipërisë, të cilët u bëjnë thirrje shqiptarëve për të votuar masivisht më 25 prill për të mirën e përbashkët të vendit. .

Postimi i plotë i Ilir Metës:

NDËSHKONI ATA, QË DUAN TË BLEJNË VOTËN TUAJ DHE T’JU PËRZËNË FËMIJËT NGA SHQIPËRIA, ATDHEU YNË I BEKUAR! 

E përshëndes mesazhin e fuqishëm dhe frymëzues të Konferencës Ipeshkvnore tё Shqipërisë, që inkurajon pjesëmarjen masive të qytetarëve në zgjedhjet historike të 25 prillit, një e drejtë dhe detyrim moral ndaj momentit më të rëndësishëm të jetës demokratike dhe së ardhmes europiane të Shqipërisë.

I bëj gjithashtu jehonë thirrjes së tyre për të mos rënë në grackën e kujtdo, që kërkon t’i trajtojë qytetarët shqiptarë si plaçkë, që shitet e blihet por të votoni me vullnet të lirë dhe për ata kandidatë, të cilët duhet ta meritojnë besimin tuaj!

Kush falsifikon, kush tenton të tjetërsojë dhe të prekë votën, do ta ketë vendin në burg! 

“Fenomeni i shitblerjes së votës është një plagë e madhe që duhet të zhduket medoemos, në çdo rast. Kush e shet votën me para, ka shitur dinjitetin e vet dhe atë të familjes dhe nuk ka më zë për të kërkuar llogari.

Kush e blen votën me para, duke përfituar nga varfëria e votuesve, nuk është i denjë të ulet në detyrën për të cilën kërkon që të votohet.

Pjesëmarrja në votime, është një detyrim moral pavarësisht preferencave që secili do të shprehë.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img