Hapësire reklamuese

Bota

Kush i lëshoi raketat në Poloni?! Ekspertët analizojnë mbetjet: Përdoren dhe nga Rusia dhe nga Ukraina

Shkruar nga Newsbomb
Një fshat kufitar polak është qëlluar mbrëmjen e kësaj të marte me dy raketa, që fillimisht është pretenduar se janë ruse. Vetë Moska ka mohuar zërat, duke e cilësuar këtë si një "provokim të qëllimshëm" për të përshkallëzuar situatën. Duke qenë se Polonia është një vend anëtar i NATO-s, Aleanca është vënë në lëvizje dhe liderë europianë dhe presidenti i SHBA janë duke kontaktuar me kryeministrin Mateusz Morawiecki. Mirëpo, zyrtarët e inteligjencës amerikane tregohen të kujdesshëm në qëndrimet e tyre, duke mos preferuar të dalin në konkluzione. Sipas tyre, janë duke bashkëpunuar me palën polake për të nxjerrë një rezultat sa më të qartë se nga erdhën raketat që vranë dy persona. Mediat shtetërore ruse tashmë kanë lënë të kuptohet se ishin në fakt raketat ukrainase dhe jo ruse që goditën territorin polak. Këto pretendime janë të pabazuara. Agjencia shtetërore e lajmeve Ria Novosti citoi një "ekspert ushtarak" rus i cili pretendonte se raketat ruse "nuk do të kishin mundur të arrinin në territorin polak, por sistemet e raketave S-300 [tokë-ajër] ukrainas, që funksiononin në mënyrë jonormale, mund të arrinin". [gallery ids="644707,644708,644730"] Edhe eksperti Mark Cancian, nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS), beson se mund të jetë nga një sistem S-300. Ky lloj rakete zakonisht përdoret për sulme tokë-ajër dhe është përdorur nga Rusia dhe Ukraina gjatë gjithë luftës. "Kush e gjuajti raketën është e paqartë," thotë J Andrés Gannon, një ekspert i sigurisë në Këshillin e SHBA për Marrëdhëniet me Jashtë, i cili pajtohet se mund të jetë nga një sistem S-300. "Ne e dimë se Rusia ka përdorur S-300 për sulme tokësore edhe pse është një sistem i mbrojtjes ajrore, por Ukraina i përdor ato gjithashtu për mbrojtjen ajrore kundër raketave të lundrimit." Dr Justin Bronk, një bashkëpunëtor i lartë në grupin e ekspertëve Rusi, pajtohet se mund të jetë nga një sistem S-300, por ende nuk ka prova të mjaftueshme për ta identifikuar atë. Ndërkohë, një llogari në Twitter me emrin "Gjurmuesi i Armëve në Ukrainë", që publikon shpesh lloje armatimesh dhe pajisje luftarake që po përdoren në luftën e Ukrainës, thotë "Ne analizuam fotot e disponueshme të fragmenteve dhe arritëm në një përfundim të qartë se ato i përkasin motorit 48D6 të raketës së serisë 5V55 të sistemit S-300 AD - një ukrainas."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese