Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
46 %
1.5kmh
0 %
Mër
8 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Kush është Prokurori i shkarkuar sot, ‘eksperti bastexhi’ që fitoi mijëra dollarë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin Artur Selmani.

Selmani mbante postin e prokurorit në Prokurorinë e Përgjithshme por KPK ka vendosur ta shkarkojë pasi ai nuk justifikonte pasurinë dhe kishte bërë deklarim të pasaktë.

Selamani bëri bujë në medie një vit më parë kur vendosi të garojë për postin e kryeprokurorit. Nga verifikimet rezultonte se prokurorit i “kishte rënë fati” disa herë në lloto sportive. Selmani ka fituar një lloto sportive në vitin 2007 plot 4 mijë dollarë në një kompani bastesh.

Por nuk përfundon me kaq. Në vitin 2008 Selmanit i ka ecur sërish fati dhe fiton një tjetër skedinë prej 2 mijë dollarësh. Sërish në vitin 2009 skedina fituese në lloto i sjell atij 4 mijë dollarë të tjera.

Pra në një hark kohor prej 3 vitesh prokurori tha se ka fituar shumën 10 mijë dollarë në baste sportive. Mesa duket këto deklarime të hershme të Selmanit pranë ILDKPI, nuk kanë bindur askënd dhe sot është vendosur shkarkimi i tij nga detyra.

Më shumë


spot_img

spot_img