Tirana
scattered clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.1kmh
40 %
Mër
7 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Kush është Luela Hajdaraga, vajza e ish-ministrit Luan Hajdaraga që u propozua nga Cakaj për ambasadore në Athinë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1710b1cc43fdbf08e15c959a791f051c

Ministri në Detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar sot ambasadoren shqiptare në Greqi, Ardiana Hobdari, pas ankesave të shumta që kanë pasur emigrantët në drejtim të saj.

Ndërkohë, mediat greke bëjnë me dije se Hobdari është është e përfshirë në skandalin e zhdukjes (vjedhjes) së 100 pasaportave shqiptare vitin e kaluar në Athinë.

Ndërkaq, e propozuar tek presidenti Meta për ambasadore në Athinë, Luela Hajdaraga mësohet se është vajza e ish-ministrit socialist të Mbrojtjes Luan Hajdaraga. Ky i fundit është ndarë nga jeta disa kohë më parë, pas një sëmundje të rëndë.

Luela ka qenë më herët Koordinatorja e Bashkëqeverisjes në Ministrinë e Europës dhe Punëve të Jashtme prej afro 3 vitesh. Duke qenë se prej kohësh ishte pjesë e platformës “shqiperiaqeduam.al”, platformë në të cilën vijnë një numër i konsiderueshëm shqetësimesh nga emigrantët shqiptarë jashtë vendit, Hajdaraga është menduar si më e favorshme për postin e ambasadores.

Edukimi

Luela hajdaraga ka zhvilluar shkollën e mesme në ‘Albert Einstein High School’, gjatë periudhës 1996-2000. Më pas (2001-2004) ka ndjekur studimet e larta në universitetin e Marylandit për psikologji.

Në vitet 2004-2008 Hajdaraga është diplomuar për Marrëdhënie Ndërkombëtare në universitetin shtetëror të Nju Jork Empire State College. Më tej 2009-2011 ajo është pajisur me një diplomë masteri për Marrëdhënie Ndërkombëtare, në universitetin UBIS.

Punësimi

Prej një periudhe 1-vjeçare (1998-1999) Hajdaraga ka shërbyer si ndihmës menaxhere marketingu në Uashington D.C.

Më pas, për më shumë se 2 vite ka punuar si ndihmës pedagoge në kolegjin Montgomery në Maryland.

Nga 2001-2003 ka punuar si ndihmës drejtore në Editex home corporation në Uashington D.C.

2003-2004 ka punuar si menaxhere në kompaninë Alrue Import po në Uashington.

Për 1 vit e 5 muaj ka qenë menaxhere në Qendrën për të Drejtat e Njeriut në Tiranë, dhe më pas ka qenë në pozicione të rëndësishme në shumë kompani të njohura në Tiranë. Së fundmi Hajdaraga punon si Koordinatore e Bashkëqeverisjes në Ministrinë e Europës dhe Punëve të Jashtme.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img