Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
27 %
6.2kmh
0 %
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Kush është Laura Llozi, 22 vjeçarja që konkuron në “World Vision Music Contest” dhe kërkon mbështetjen e shqiptarëve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Laura LLozi, është një violinite 22 vjeçare e lindur në Tiranë që rrjedh nga një familje artistësh, shkruan newsbomb.al. Ajo garon në “World Vision Music Contest”, një projekt për mbështetjen e artistëve të rinj të cilët luajnë muzikë klasike. Laura kërkon mbështetjen e shqiptarëve për të kaluar në raudin tjetër të këtij konkursi.

Në vitin 2006 (në moshën 6 vjeçare) filloi shkollën në Liceun Artistik në Tiranë dhe u diplomua në vitin 2018. Ndërkohë studionte dhe me të atin Arben Llozi. Pas diplomimit në Tiranë, Laura nis studimet në Universitetin e Muzikës dhe Arteve Performuese në Vjenë (MDW), në klasën e Stefan Kamilarov dhe nga viti 2019 studion edhe me Maestro Massimo Quarta.

Me një repertor që shtrihet nga muzika baroke deri tek muzika e shekullit XXI, Laura ka interpretuar në një numër të madh koncertesh si soliste, në muzikë dhome dhe orkestra në Shqipëri, Itali, Francë, Gjermani, Austri, Serbi, Maqedoni, Portugali, Holandë, Bullgari etj.

22 vjeçarja nga Shqipëria ka qenë e ftuar në disa Festivale dhe ka fituar shumë çmime në konkurse të ndryshme.

Në këtë LINK ju mund votoni për pjesëmarrësin tuaj të preferuar për t’i ndihmuar ata të arrijnë në raundin tjetër! Për çdo pesë vota të shikuesve pjesëmarrësi merr një pikë (shuma maksimale e pikëve është 100). Vetëm shikuesit e regjistruar mund të votojnë.

Solo me orkestër

Që nga viti 2009 Laura ka interpretuar në një numër të madh koncertesh e shoqëruar nga orkestra dhe ansamble të ndryshme si “Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Kombëtar Shqiptar”, “Orkestra Filarmonike e Tiranës”, “Camerata Balcanica” (Beograd), “Orkestra e Dhomës Shqiptare”, “Orkestra e mësuesve të Liceut Artistik”, “Orkestra e TV Klan” me dirigjentë si Facundo Agudin, G. Akoka, B. Haemhouts, CA Grigore, O. Baronello, G. Kraja etj.

Solo dhe/ose me shoqërimin e pianos

Në moshën 7-vjeçare (2007) Laura realizon koncertin e saj të parë në sallën e “Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit” në Tiranë dhe që atëherë ka interpretuar në një numër të madh koncertesh në Shqipëri dhe jashtë saj.

Festivalet dhe stinët artistike

Laura ka qenë e ftuar në festivale ndërkombëtare si Bienalja “Netët e Muzikës Klasike” 2015, 2019 dhe 2021. Në vitin 2015 ajo performoi premierën botërore të 3 duos për violina nga kompozitori spanjoll P. Perreiro, në prani të kompozitorit.

Festivali “ArtLink” 2017, 2018, 2019, 2020 dhe 2021 në Serbi. 

Festivali “Ëonderfeel” 2019 në Holandë.

“Chamber Fest Durres” 2019 dhe 2021 në Shqipëri. “Festivali Multikulturor BERAT” 2019 në Shqipëri. Festivali “Falesie in Musica” 2020 në Itali

Laura është ftuar të performojë në sezonin artistik të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit dhe Radio Televizionit Kombëtar Shqiptar.

Muzika e Dhomës dhe Orkestra

Që nga viti 2018 Laura është violina e parë e sekstetit “ArtLink Balkan Young Virtuozi” me të cilin ka realizuar disa koncerte.

Pas audicionit ajo është anëtarja më e re e Orkestrës Rinore Shqiptare (ORSH) që nga viti 2012, Orkestrës Filarmonike të Tiranës (Shqipëri) që nga viti 2014, si dhe anëtare e Orkestrës Evropiane të Rinisë 2016 (ESYO, Itali) dhe Orchester des Jeunes de la Méditerranée, 2017 (OJM, Francë), me të cilin ka interpretuar në shumë nën dirigjentë si Aldo Ceccato, Pablo Heras-Casado, G. Corti, JM Ferran, I. Coretti, O. Baronello, Q. Hindley etj.

Ajo është gjithashtu anëtare e Camerata Balcanica që nga viti 2019.

Nga viti 2017 deri në diplomimin e saj ka qenë Koncertmaster i “Orkestrës së Liceut Artistik”.

Çmime dhe Konkurse

Në vitin 2018 është fituesja e kategorisë së instrumenteve dhe çmimit të madh në konkursin “The Virtuos” (i njohur edhe si “Prodiges”) në Tiranë.

Dhe në vitin 2019, ajo është fituese e çmimit të parë në konkursin “Vasco Abadjiev” në Sofje, Bullgari.

Laura është gjithashtu laureate e disa çmimeve në gara të ndryshme si “Këngët e Tokës”, “Pjetër Gaci”, “Tirana Talent”, “ARS Kosova”.

Ajo ishte gjithashtu një finaliste në Muzikantët e Rinj Shqiptarë (Eurovision Young Musicians).

Në vitin 2019 Laura u vlerësua me “Mirënjohjen e Qarkut Tiranë” nga Kryetari i Këshillit Z. Aldrin Dalipi.

Sallat

Laura ka performuar në sallat kryesore në Shqipëri dhe jashtë saj si; Salla e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, Salla e Madhe e Universitetit të Arteve, Salla e Ministrisë së Kulturës (TT Koço), Salla e Televizionit Publik Shqiptar, Amfiteatri i Tiranës, Salla e Koncerteve Kolarac (Beograd), Grand Théâtre de Provence. Aix-en-Provence), Bashkia e Lisbonës (Lisbonë), KOSMOS (Berlin), Fanny Hensel-Saal (Vjenë), salla ‘Bulgaria’ (Sofje) etj.

Të tjera

Pjesëmarrëse në takimin ndërkombëtar “Rinia për Paqe” 2018 në Berlin.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img