Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
46 %
6.2kmh
0 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Kush është Kim Yo-jong që pritet të drejtojë Korenë e Veriut, amerikanët i tremben më shumë se sa Kim Jong Un-it

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b4e3919e1fccd6e7c968e357487ea220

Nga mediet e huaja raportohet se diktatori i Koresë së Veriut, Kim Jong-Un ndodhet në gjendje koma dhe së shpejti pushtetin pritet ta marrë motra e tij, Kim Yo-jong.

Kim Yo-jong është motra e vogël e diktatorit, por që sipas disa profesorëve ajo paraqet një rrezik më të madh për SHBA-në, pasi është një diktatore e ashpër dhe një kërcënim I besueshëm bërthamor.

“Mënyra se si ajo duhet të ndërtojë besueshmërinë dhe për të fituar respektin e të tjerëve nuk do të bëjë duke qenë e mirë, po duke qenë një diktatore e ashpër me njerëzit dhe kërcënim i besueshëm bërthamor për Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, thotë profesori Sung-Yoon Lee.

Por kush është 32 vjeçarja Kim Yo-jong?

Kim ka lindur në shtator të vitit 1987 dhe është vajza e ish-diktatorit të Koresë së Veriut Kim Jong-il. Kim Yo-Jung ka pasur një lidhje të ngushtë me vëllain Kim Jong-un që në moshë të vogël, pasi  të dy studiuan së bashku në Zvicër midis viteve 1996 dhe 2000.

Më pas ajo vazhdoi arsimimin e saj në Universitetin Ushtarak “Kim Il-sung” dhe më vonë për shkenca kompjuterike në universitetin “Kim Il-sung”. Yo-jong është e martuar me Choe Song, djali i zyrtarit të lartë ushtarak të Koresë së Veriut dhe politikanit Choe Ryong-hae dhe ka një fëmijë me të.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img