Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
2.1kmh
0 %
Enj
40 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
35 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Kush është diplomati amerikan që pritet të jetë ambasadori i ardhshëm i SHBA në Kosovë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Jeffrey Hovenier është propozuar nga presidenti amerikan, Joe Biden, si ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë.

Këtë detyrë ai pritet ta marrë posa të marrë dritën e gjelbër nga senati i shtetit më të fuqishëm në botë, njofton Klan Kosova.

Kështu amerikani do të vinte në Republikën me pavarësinë e së cilës është ngusht i lidhur.

Hovenier ishte përfaqësues i SHBA-së në stafin e të dërguarit të posaçëm për statusin e Kosovës, Marti Ahtisari.

Në Departamentin e Shtetit ai ka qenë përgjegjës për NATO-n dhe Evropën Qëndrore, derisa ka shërbyer si ambasador në Greqi dhe Kroaci, kurse tash është zëvendësshef i ambasadës amerikane në Turqi.

Më shumë

spot_img
spot_img