Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
3.6kmh
75 %
Pre
13 °
Sht
15 °
Die
13 °
Hën
10 °
Mar
9 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Kush është deputetja e re që zëvendëson Mark Markun/ Si ndërroi 3 parti në 3 vite

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dorëheqja e Mark Markut nga lista e deputetëve të qarkut të Lezhës pritet të lërë një vend bosh në Kuvend në radhët e PD-së, shkruan newsbomb.al. Sipas burimeve në PD, mandatin e tij pritet ta marrë një vajzë e re, Elda Hoti, e cila renditet e 9-ta në listën e Lezhës. 

Po Hoti dhe pse shumë e re ka një histori interesante në politikë. Ajo ishte pjesë e listës së LSI-së në zgjedhjet e 2017-ës dhe kur LSI e PD dorëzuan mandatet ajo nuk iu bind vendimit politik, por pranoi mandatin e deputetes dhe u betua në Kuvendin e Shqipërisë më 13 mars.

Edhe pse është e 9-ta në listë, numri i votave personale e favorizon për t’u futur në Kuvend.

Më tej, ajo zgjodhi të mbështeste një parti tjetër në zgjedhjet lokale të vitit 2019 duke nënshkruar për Alenancën Kuq e Zi në KQZ. Hoti doli garant për listën e Aleancës Kuqezi në 25 bashki për zgjedhjet lokale të 30 qershorit.

Hoti ishte kandidate për deputete në Lezhë nën siglën e Lëvizjes Socialiste për Integrim, shkruan newsbomb.al. Pas marrjes së mandatit ajo u përjashtua nga partia pasi doli kundër aksionit të ndërmarrë nga opozita për djegien e mandateve më 21 shkurt.

Lexo edhe: Mark Marku lë mandatin e deputetit: PD po shndërrohet në Parti interesash personale

Por në 25 prill 2021 ajo ishte ylli i ri i Partisë Demokratike në qarkun e Lezhës, një listë që e kryesonte Mark Marku me një fushatë që shënoi rezultat shumë të mirë për PD-në.

Pas deklarimit për dorëheqje nga mandati i deputetit pritet që Marku të zëvendësohet pikërisht nga Hoti, që puna e parë në jetës e saj ka qenë puna si deputete.

Ja si e prezantonte ajo veten në këtë garë:

“Unë jam Elda Hoti! Kandidate për deputete e Partisë Demokratike, në qarkun e Lezhës! Numri 9, është numri im i fatit dhe fati deshti, që unë dhe Partia Demokratike të kemi një numër #9. Të gjitha vajzave të reja që më shohin: kurrë mos dyshoni nëse jeni të zonjat, të fuqishme, apo nëse vërtet meritoni çdo shans, apo mundësi në botë për të ndjekur e për të realizuar ëndrrat tuaja.”

166027264 1915695848595993 8990475141453199582 n
Prezantimi i Elda Hotit gjate fushates, per zgjedhjet e 25 prillit 2021
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img