Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
18 %
2.1kmh
0 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
27 °
E enjte, 19 Maj, 2022
spot_img

Kush e dha urdhrin për të ndërhyrë policia në fakultete? Përgjigjet Sandër Lleshaj

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Minsitri i Brendshëm Sandër Lleshaj është sot në Komisonin e Edukimit ku është thirrur të referojë rreth ndërhyrjes së policisë në fakultete.

Gjatë debatit, Leshaj i pyetur se kush e dha urdhrin për të ndërhyrë policia, ministri u shpreh se ndërhyrja u bë për shkak të një kërkese, që sipas tij vinte nga administratori i fakultetit.

Pas kësaj, pranoi kryeministri kërkesa është dërguar te Drejtoria e Policisë së Tiranës, dhe rrjedhimisht urdhri për ndërhyrjes është dhënë nga drejtori i policisë së Tiranës, Kastriot Skënderaj. 

Pjesë nga debati:

Vokshi: Kush e ka dhënë urdhrin?

Lleshaj: Edhe njëherë po ju them policia vepron, gjatë një dite mund të bëjë me qindra operacione. Nuk ka urdhra specifikë. Në këtë rast kemi një kërkesë. Në rastet që po flasim policia ka vepruar me kërkesa. Kërkesa është e ligdhme

Noka: Maliqi pra është mbi ligjin.

Vokshi: Zoti ministër ku thoni është e ligjshme…

Lleshaj: Kërkesa ka mbërritur te marrësi i saj që është Drejtoria e Policisë së Tiranës.

Vokshi: Pra drejtori i policisë së Tiranës ka dhënë urdhrin

Lleshaj: Unë erdha i vetmuar, pa shumë njerëz mbrapa. Nuk erdha me drejtorin e policisë

Vokshi: E dinit që tematika ishte për policinë e shtetit

Noka: Ministri i rëndësishëm, duhet të jetë i përgatitur. Kur e ka kohën e pamundur për atë lloj informacioni duhet të marrë autoritetin përgjegjës që është drejtori i policisë. Pra kjo është një formë dhe mënyrë normale dhe ligjore me të cilën një ministër duhet të ballafaqohet. A s’keni dashur të përgatiteni apo nuk doni të përgjigjeni është puna juaj

Vokshi: Është ministër-ish minsitër që po sqarohen. Zoti ministër mund të trajtoni peytjet e tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img