Tirana
overcast clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
71 %
5.7kmh
90 %
Hën
12 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Kush do e zëvendësojë Merkel? Gjermanët të pavendosur, mbi 40% votojnë me postë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qendrat e votimit janë hapur në Gjermani ndërsa kombi vendos se kush do të jetë fitues në garën për të zëvendësuar Angela Merkel si kancelare pas 16 vitesh.

Një numër i madh i gjermanëve ende besohej se ishin të pavendosur edhe në orët para ditës së votimit.

Për shkak të pandemisë, rreth 40% – një numër rekord – e votuesve kanë hedhur tashmë votën e tyre përmes shërbimit postar.

Presidenti Frank-Walter Steinmeier tha se Gjermania u përball me një “tranzicion politik” dhe u bëri thirrje qytetarëve të përdorin votën e tyre për të përcaktuar “se si vendi vazhdon të merret me çështjet e vogla dhe të mëdha të kohës sonë”.

Votimet u hapën në 88,000 qendra votimi në të gjithë vendin në orën 8 të mëngjesit dhe do të mbyllen në orën 6 pasdite, me sondazhet e para që do të publikohen në të njëjtën kohë.

Kandidatët kryesorë do të mbajnë një të ashtuquajtur “Rreth Elefanti”, një debat televiziv në një tryezë të rrumbullakët drejtpërdrejt në lidhje me përbërjen e ardhshme të qeverisë, në orën 20:15 pasdite me kohën lokale.

Qeveria e koalicionit është e pashmangshme, por për herë të parë në më shumë se shtatë dekada pritet të përbëhet nga tre parti, duke çuar në negociata të ndërlikuara dhe të nxehta mes tyre.

Merkel do të qëndrojë në detyrë në një rol kujdestar derisa qeveria e re të marrë pushtetin, gjë që mund të zgjasë javë apo edhe muaj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img