Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
21 %
2.6kmh
0 %
Enj
21 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Kurz në Kosovë, flet për korrigjimin e kufijve me Serbinë: Pranojmë çdo marrëveshje

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, në një konferencë për shtyp me presidentin Hashim Thaçi, në Kosovë kanë folur për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel dhe për idenë e korrigjimit të kufijve.

Kurz është shprehur se Austria pranon çfarëdo marrëveshje që arrihet ndërmjet dy shteteve, duke mos përjashtuar edhe korrigjimin e kufijve dhe shkëmbimin e territoreve. Të njëjtën gjë ai e ka thënë edhe mbrëmë në Beograd, në një konferencë për media me Presidentin e Serbisë.

“Këtu kam një qëndrim shumë të qartë. Austria pajtohet me cilëndo marrëveshje për të cilën merren vesh Kosova dhe Serbia. Nëse jam që të arrihet një marrëveshje, askush nuk ka të drejtë të dalë kundër asaj marrëveshje. Kjo është edhe në kuadër të BE-së, edhe nëse është korrigjimi i kufijve edhe shkëmbimi i territoreve, atëherë mbështetet nga Bashkimi Evropian”,është shprehur kancelari austriak.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img