Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Enj
16 °
Pre
17 °
Sht
18 °
Die
16 °
Hën
11 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Kurti vendosi kufizimin e lëvizjes, Haradinaj dhe Thaçi dalin kundër vendimit të Kryeministrit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka vendosur që të kufizojë lëvizjen e qytetarëve, në mënyrë që të parandalohet përhapja e koronavirusit.

Me këtë vendim të Kurtit nuk kanë rënë dakort Presidenti Thaç dhe ish-kryeministri Haradinaj, të cilët e quajnë një shkelje të Kushtetutës.

Sipas Presidentit Thaçi, vendimi i Kurtit duhej marrë vetëm nëse shpallej gjendja e jashtëzakonshme, vendim që i takon Kuvendit, ndërsa ka shtuar se do t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për të anulluar këtë vendim.

Ndërsa për ish-kryeministrin Haradinaj, vendimi i marrë nga Kurti është diktatorial dhe shkel rëndë Kushtetutën e Kosovës.

“Vendimi i Qeverisë për të ndaluar lirinë e lëvizjes njëanshmërisht është shkelje e rëndë e frymës së Kushtetutës dhe sistemit të balancimit dhe kontrollit.
Edhe në kohë krizash gjëja më e çmueshme e shtetit është demokracia dhe Kushtetuta. Çdo tendencë si kjo e sotshmja që krizat të shfrytëzohen për vendime të njëanshme për të vendosur kontroll, është veprim për diktaturë. Kosova nuk është shtet i diktaturës por i frymës së demokracisë”, është shprehur Haradinaj.

Më shumë
spot_img
spot_img