Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
3.6kmh
75 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
12 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Kurti pas takimit me Lajçak: Kosova e pranon planin franko-gjerman, bazë e mirë për ecurinë e negociatave me Serbinë

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti  se  deklaruar se Kosova e pranon propozimin evropian, të njohur si planin franko-gjerman.

Pas takimit me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbim Miroslav Lacjak, Kurti e ka konfirmuar se e ka pranuar propozimin e evropianëve për normalizim të raporteve me Serbinë.

Sipas Kurtit një propozim i tillë  është  një bazë e mirë për të ecur përpara me diskutimet.

“Bashkëbisedim i mirë me përfaqësuesin special të BE-së, Miroslav Lajcak në një drekë pune në Prishtinë. Ne e pranojmë propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë dhe e konsiderojmë si një bazë të mirë për diskutime të mëtutjeshme, si dhe një platoformë solidë për të ecur tutje”, ka shkruar Kurti.

Më shumë