Hapësire reklamuese

Rajoni

Kurti ndan detajet nga takimi me Scholz: Dëshmi e marrëdhënieve të shkëlqyeshme

Shkruar nga Newsbomb
Kurti ndan detajet nga takimi me Scholz: Dëshmi e marrëdhënieve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ndarë detaje të tjera lidhur me takimin “kokë më kokë” që pati dy ditë më parë me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Kurti shkuan se Në një postim në Facebook, Kurti ka shkruar se ky takim dëshmon marrëdhëniet e forta dhe të shkëlqyeshme dypalëshe dhe vizionin e përbashkët si socialdemokrat për zhvillimin dhe rritjen e mirëqenies në të dy vendet.

"Në vizitën e radhës zyrtare në Berlin, së bashku me ministrin Çeku dhe nënkryetaren e dytë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Mrika Limani Myrtaj, pata nderin të marr pjesë në Kongresin e Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë, SPD-së.

E në margjina të Kongresit, takimi me Kancelarin Scholz dëshmoi marrëdhëniet e forta dhe të shkëlqyeshme dypalëshe dhe vizionin e përbashkët si socialdemokrat për zhvillimin dhe rritjen e mirëqenies në të dy vendet.

Fuqizimi i bashkëpunimit brenda familjes politike të spektrit të majtë socialdemokrat ishte fokus i bisedës dhe me Sekretaren e Përgjithshme të Internacionales Socialiste, Benedicta Lasi si dhe me Kryetarin e SPD-së njëkohësisht deputet i Bundestagut gjerman, Lars Klingbeil.

Kosova është shtet i së drejtës, demokracisë e barazisë për të gjithë. Biseduam dhe rreth dinamikës e situatës në rajonin e Ballkanit Perëndimor, procesin e dialogut e përkushtimin e Kosovës drejt integrimit evropian.

Nuk mund të mungonte dhe takimi me mërgatën, ku biseduam mbi një mori temash, i interesuar jo vetëm për t’i informuar me ecurinë e aktualitetin e vendit tonë, por edhe për të dëgjuar rreth jetës e përvojës së tyre, përshtypjeve e ideve të diasporës," shkuan Kurti.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese