Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Kundërshtoi anëtarësimin e saj në NATO, Suedia i përgjigjet Turqisë: Nuk po armatosim organizatat terroriste

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson, i është përgjigjur Turqisë, e cila kundërtshton antërësimi e saj në NATO, duke thënë se nuk po financon apo armatos organizatat terroriste.

Turqia ka kundërshtuar aplikimin e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n. Erdogan i ka akuzuar ata për strehimin e anëtarëve të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), një grup që ajo e sheh si një organizatë terroriste dhe pasuesve të Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për organizimin e një përpjekje për grusht shteti në vitin 2016.  

albsig

spring

“Ne nuk po u dërgojmë para organizatave terroriste, natyrisht, as ndonjë armë,” tha Andersson në një konferencë shtypi në Stokholm.

Përfaqësuesit e Suedisë dhe Finlandës po takojnë sot zyrtarët turq për bisedime rreth aplikimeve të tyre për t’u anëtarësuar në NATO.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img