Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kundërpërgjigjet RUSIA/ Thërret ambasadorin dhe DËBON dy diplomatë SHQIPTARË: Keni 72 orë kohë të largoheni

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

667354b217f6e8d58ae4c32fcfad9c83

Rusia ka dëbuar 2 diplomatë shqiptar në Moskë si kundërpërgjigje ndaj dëbimit të diplomatit rus në Tiranë.

Sipas informacioneve për mediat, ministria e Jashtme e Rusisë ka thirrur sot në takim ambasadorin shqiptar Arben Gazioni. Mësohet se Jonida Drogu është një nga diplomatët e dëbuar. Drogu shërbente si sekretare e dytë e ambasadës shqiptare në Moskë. 

“Sipas Ministrisë Ruse të Punëve të Jashtme, dëbimi i një diplomati shqiptar është në përgjigje të Shqipërisë, e cila dëboi një diplomat rus për pretendimin e shkeljes së masave të koronavirusit në 21 janar 2021.

Rusia ka dëbuar një diplomat shqiptar për të njëjtin veprim’, tha të hënën Ministria e Jashtme ruse.

Sipas ministrisë, i dërguari i Shqipërisë në Rusi u thirr në Ministrinë e Jashtme Ruse, ku u lajmërua se një sekretar i ambasadës shqiptare është shpallur person non grata.

Diplomati tani duhet të largohet nga Rusia brenda 72 orësh”, shkruajnë mediat ruse. 

diplomatja.jpg

Në foto diplomatja Jonida Drogu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img