Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
15 °
Mar
13 °
Mër
9 °
E shtunë, 1 Prill, 2023

Kundër reformës së gjykatës, izraelitët organizojnë protestën gjigante

Lajme të ngjashëm

Rreth 110,000 njerëz kanë mbushur rrugët e Tel Avivit, në një nga protestat më të mëdha antiqeveritare të Izraelit në dekadën e fundit.

Tubimet u përhapën në të gjithë qendrën e qytetit ndërsa parulla u ngritën duke bërë thirrje për t’i dhënë fund koalicionit qeverisës, i cili është më i djathti dhe fetar-nacionalisti në historinë e Izraelit.

“Kjo është një qeveri e rrezikshme,” tha Yaara Ben Geraluf, një mësues nga Jaffa, një periferi perëndimore në bregdet.

Organizatorët thonë se po përpiqen të ndalojnë një “grusht shteti” që po ndodh kundër sistemit të qeverisjes. Është e dyta javë radhazi që protesta masive po zhvillohen në katër qytete të ndryshme.

Udhëheqësi i opozitës Yair Lapid iu drejtua turmave në Tel Aviv, duke thënë se “njerëzit që e duan vendin” erdhën për të mbrojtur demokracinë dhe gjykatat e saj.

Protestuesit e akuzojnë Netanyahun për kërcënim të qeverisjes demokratike, mes një përplasjeje të paprecedentë mes qeverisë së re dhe gjyqtarëve të Izraelit.

Reformat e planifikuara të koalicionit do ta lejojnë atë të anashkalojë gjykatat nëse ato rrëzojnë ligjet e ardhshme. Kundërshtarët thonë se kjo kërcënon sistemin demokratik të kontrolleve dhe balancave të Izraelit.

Më shumë