Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

‘Kundër masave të izolimit’, në Michigan protestuesit dalin në rrugë të armatosur (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

00df3519f028855c11f2e1ee448f39f4

Në Michigan të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, protestat kundër izolimit nga koronavirusi po bëhen gjithnjë e më të dhunshme.

Protestuesit, disa prej tyre të armatosur, këtë herë nuk u ndalën jashtë Kapitolit, por hynë brenda në të dhe i kërkuan guvernatorit të revokojë kufizimet e vendosura. Disa deputetë mbanin jelekë antiplumb, nga frika se situata mund të përfundonte në konfrontim të armatosur.

Protesta vjen një ditë pas vendimit të gjykatës në Michigan sipas të cilës, udhëzimet e izolimit të miratuara më 24 mars nuk shkelin të drejtat kushtetuese të banorëve.

Para disa ditësh mijëra demonstrues në Wisconsin u mblodhën në kryeqytetin shtetëror, Madison, për të protestuar kundër urdhrave të guvernatorit për qëndrim në shtëpi dhe zgjatjen e masave kufizuese për parandalimin e COVID-19 deri më 26 maj. 

Edhe në Denver, ashtu si dhe në disa shtete të tjera prej disa ditësh kanë nisur protesta kundër masave izoluese dhe bllokuese të ndërmarra nga disa guvernatorë të tentativë për të frenuar përhapjen e mëtejshme ta epidemisë nga koronavirusi, shkruan The Sun.

Më shumë

spot_img