Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Kundër masave Covid, qytetarët ngrihen në protestë në Kinë, kërkojnë dorëheqjen e presidentit Xi Jinping

spot_img

Lajme të ngjashëm

Protestat kundër masave të rrepta Covid në Kinë janë përhapur në një natë të dytë dhe janë përhapur në qytetet më të mëdha.

Demonstruesit u mblodhën në kryeqytetin Pekin dhe qendrën financiare Shangai. Shumë mbajtën pankarta për të shprehur pakënaqësinë e tyre. Disa protestues kanë bërë thirrje për dorëheqjen e presidentit Xi Jinping.

Miliona njerëz janë prekur nga gati tre vjet testime masive, karantina dhe bllokime të menjëhershme.

Është shumë e pazakontë që njerëzit të shprehin publikisht zemërimin e tyre ndaj drejtuesve të Partisë Komuniste në Kinë, ku çdo kritikë e drejtpërdrejtë e qeverisë mund të rezultojë në dënime të ashpra.

Policia ka lejuar kryesisht vazhdimin e tubimeve, por në Shangai oficerët arrestuan disa njerëz dhe rrethuan rrugët të dielën.

Më shumë


spot_img

spot_img