Hapësire reklamuese

Kulture & Art

Salla Çehov që do ta kishte zili dhe vetë Çehovi

Shkruar nga Newsbomb
Salla Çehov që do ta kishte zili dhe vetë Çehovi
 

Mbrëmje me qiell të pafund.Katër  prill 2009. Mes  tensionit, lodhjes, mosbesimit, ngazëllimit dhe adhurimit erdhi inaugurimi i sallës Çehov. Teatri Metropol u bë me sallën e tij të parë. Një sallë me 101 vënde. Me funksionalitet perfekt. Akustik brilante.

 Intimitet çehovian.Me kasë akustike. Dhomat  e aktorëve mbanin emra personalitetesh të skenës. Karriget ne sallë gjithashtu. Nuk mungoi në cermoni Ismail Kadare, i cili hyri i pari, pasi u hap dera. "Me të djathtën " - i tha Rama. Ambasadori Rumun në anë të derës së hyrjes, theu një shishe shampanje.  Në fund të shfaqjes pasi doli jashtë Kadare u rikthye në sallë dhe foli gjatë me aktorët. Jon Caramitru erdhi enkas në Tiranë për inaugurimin e kësaj salle Hapi derën me çelës.  I ra gongut të parë dhe recitoi diçka nga Hamleti në Anglisht.

Kur atë natë, dolëm jashtë nga Teatri, Caramitru më kapi nga krahu dhe më tha: "Ke bërë një sallë të re. E pagëzove Çehov. Të erdhi Kadare. Sallën e inagurove me "Kopshtin e Vishnjave". Mos kërko më nga jeta". Sikur më nxiti që pas saj të punoja  edhe për ngritjen e 8 sallave të tjera. Të gjitha të ndryshme nga 3 të mëparshmet.

 SALLA ÇEHOV

Investitor: "Populli për vete"

 Ideoi dhe udhëhoqi: Kiço Londo.

Struktura: Ing Robert Floqi.

Realizuan: Kujtim Zuna, Leonard Derveni,

Metush Prendi, Hiqmet Kovaçi, Kujtim Koka, Dorian Kovaçi, Ramazan Bruzi, Florjan Kotarja, Bashkim Firi, Ramazan Kulli,Azis Lapi,

Fonia dhe ndriçimi ing Gëzim Sula.

Kasa akustike: Kiço Londo.

Estetika e ambienteve ndihmëse: Teuta  Peza. Punimet e drurit: Firma "Erald"- Sulejman Ulliri.

Kumbarë: Ion Caramitru, Ismail Kadare, Edi Rama.

Inauguruar në 4 prill 2009, me shfaqjen "Kopshti i Vishnjave" të Çehovit, regjisor Kiço Londo, kostumet Berina Kokona.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese