Hapësire reklamuese

Kulture & Art

EuropaStar i bën jehonë orës shqiptare të PIRRO: Po e fut Shqipërinë në hartën e orëbërësve, ka sjellë një “masterpiece”

Shkruar nga Newsbomb
EuropaStar i bën jehonë orës shqiptare të PIRRO: Po e fut
Primordian Passion

“Primordian Passion” është një kryevepër që ka bërë bashkë 30 vite eksperiencë në punimet bazuar tek tradita e kulturës së vjetër shqiptare” thuhet në artikull duke iu referuar orës shqiptare që tashmë ka hyrë në hartën e prodhimit të orave të luksit.

“Primordial Passion” të sjell jetën përmes artit, historisë e traditës për shkak të dezajnit të jashtëzakonshëm dhe mjeshtërisë high-tech. Eshtë testament i dashurisë, vlerave dhe pasionit pas cdo detaji, duke e kthyer në një pjesë unike dhe të jashtëzakonshme” shkruhet në artikull.

Bëhet fjalë për orën shqiptare prezantuar nga Argjendari Pirro dhe për mekanizmin e punës së të cilës ka punuar me kompaninë e njohur të mekanizmave të orave Agenhor.

EuropaStar i bën jehonë orës shqiptare të PIRRO: Po e fut

Janë 12 valltarë të 12 rajoneve të shqipërisë, të gjithë në ar 18 karatsh që janë të vendosur në vend të numrave të orës, ndërkohë që 4 valltarë qëndrojnë të ulur tek shqiponja në qendër të orës.

Ora, e punuar nga ari i verdhë 18K, ka një diametër prej 46,5 mm dhe lartësi 22 mm, duke përfshirë kupolën e kristalit prej safiri.

Forma e përbërë nga një mikromozaik artistik i larmishëm në një gradient kuq-zi me gurë xhami Murano, i përbërë nga 1500 gurë në tetë ngjyra të ndryshme dhe 64 prerje, më i vogli me përmasa vetëm 0.2 mm.

Gradienti dhe struktura e markës rregullohen në përputhje me nuancat e tyre për të treguar orët. Modeli gjeometrik ari i imët në numërues, duke kufizuar gurët mikromozaik, formon motivin e markës Pirro.

EuropaStar i bën jehonë orës shqiptare të PIRRO: Po e fut

Falë përparimeve dhe investimeve teknologjike më të fundit zvicerane, kreativiteti i orës ruhet përmes ekzekutimit të saktë artistik të kutisë së orës dhe mbulesës së pasme. Kopertina e pasme pasqyron skenën e ilustruar me valltarët popullorë të gdhendur në mikroreliev.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese