Tirana
overcast clouds
16 ° C
16 °
16 °
82 %
1.5kmh
90 %
Sht
15 °
Die
21 °
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
19 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Ermal Meta shkëlqen në Sanremo, kënga “Un millione di cose da dirti”, kryeson listën nga votat e publikut italian

Këngëtari me origjinë shqiptare Ermal Meta është ngjitur sërish në Festivalin e këngës në Sanremos në Itali. Edhe këtë vit, këngëetari...

‘Bolero në vilën e pleqve’, filmi shqiptar ngjitet në festivalin e Torontos, 3 çmime të fituara

Filmi shqiptar “Bolero në vilën e pleqve” me regji të Spartak Pecanit fiton një tjetër çmim, në “Toronto International Women Film Festival”. ...

150-vjetori i shkrimtares së shquar ukrainase Lesya Ukrainka

25 shkurt 2021 shënon 150 vjetorin e lindjes së Lesya Ukrainka - shkrimtarja e shquar Ukrainase, një nga figurat më të ndritura të kulturës...

Meta vlerëson me Titullin “Mjeshtër i Madh” aktorin Petrika Riza: Artistët janë krenaria e vendit, janë frymëzim për brezat

Presidenti i Republikës, Ilir Meta dekoroi me Titullin “Mjeshtër i Madh” aktorin e mirënjohur korçar Petrika Riza. “Në vlerësim të kontributit...

VIDEO: “Një natë me Sheyda Do’a”

Sheyda Do’a, një muzikante shumëdimensionale sjell sonte në mbrëmje në RTSH1, koncertin e saj recital “Një natë me Sheyda Do’a”. Janë...

Dëgjoni si tingëllonte gjuha shqipe e folur 466 vite më parë! (Video)

Si tingëllonte gjuha shqipe e folur plot 466 vite më parë? Kjo video sjell disa pasazhe nga Meshari i Gjon Buzukut,...

Për të disatin vit radhazi, sot në 85-vjetorin e lindjes, Akademia e Shkencave ripropozon Ismail Kadarenë për çmimin Nobel në Letërsi

Sot gjeniu i letrave shqipe, shkrimtari i shquar Ismail Kadare feston përvjetorin e 85-të, ndaj në nderim të tij është mbajtur veprimtaria shkencore me...

Pandemia e Covid-19, organizatorët marrin vendimin për Festivalin e Filmit në Kanë

Festivali më i madh ndërkombëtar i filmit, ai i Kanës i mbajtur tradicionalisht në maj është shtyrë për shkak të pandemisë së koronavirusit.   ...

Ismail Kadare ripropozohet për çmimin Nobel në Letërsi

Akademia e Shkencave të Shqipërisë, përmes një njoftimi në faqen zyrtare, ka bërë me dije se më 28 Janar, në nder të 85-vjetorit të...

Visar Zhiti i shkruan lushnjarëve për Kongresin dhe shpalljen ‘Qytetar Nderi’: Lushnja më mbajti e më priti edhe kur më internuan, aty botova librat...

Shkrimtari i njohur Visar Zhiti i ka dërguar një letër kryetarit të Bashkisë së Lushnjës dhe bashkëqytetarëve të tij, me rastin e 101-vjetorit të...

Lajmet e fundit

spot_img