Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
0.5kmh
0 %
Hën
19 °
Mar
27 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
25 °
E hënë, 16 Maj, 2022
spot_img

KUKËS/Banorët protestojnë: Dëmshpërblim, ndryshe grevë urie

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kanë dalë të protestojnë përpara Prefekturës së Kukësit familjet e prekura nga përmbytjet pranë HEC-it të Fierzës.

Banorët kërkojnë që të dëmshpërblehen nga qeveria për dëmet e shkaktuara nga vërshimi  i ujit në tokat e përmbytura, në pronësi të tyre. Ata kanë kërcenuar se do të përshkallëzojnë protestat deri në grevë urie, nëse nuk do të merren parasysh kërkesat e tyre për dëmshpërblim dhe nëse nuk do të ketë një reagim të qeverisë për këtë gjë.

Protestuesit i kanë kërkuar një takim prefektit të Kukësit Safet Gjici, ku kanë dashur të bisedojnë rreth problemit të tyre, deri në zgjidhjen e tij. Madje ata i kanë kërkuar Gjicit mundësimin e një takimi edhe me ministrin e Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknurin.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img