Tirana
moderate rain
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
60 %
1kmh
75 %
Mar
22 °
Mër
25 °
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
22 °
E martë, 27 Shtator, 2022

Kujtimet e dy turistëve britanikë në Shqipërinë e vitit 1972: Na çonin te fabrika e pambukut dhe injoronin vendet arkeologjike, krem karameli i Tiranës, më i shijshmi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një artikull i gazetës britanike The Guardian ku vlerësohet turizmi në Shqipëri, natyra e mrekullueshme malore dhe plazhet me ujë të pastër në bregdet, ka ngjallur nostalgji për disa lexues britanikë, të cilët e kanë vizituar vendin tonë gjatë periudhës komuniste.

The Guardian, ka vendosur të publikojë kujtimet e tyre gjatë vizitës në Shqipërinë e vitit 1972.

Rrëfimi i Clive Downs nga Reading, Berkshire

Artikulli për turizmin në Shqipëri në fund të viteve 1980 (12 gusht) më kujtoi paketat tona të pushimeve në fillim të viteve 70 atje. Me ardhjen me udhërrëfyes nga Jugosllavia e atëhershme, revista ime “The Guardian” u konfiskua në kufi dhe flokët e mi të gjatë m’u prenë nga parukierja kufitare. (Gazeta m’u kthye në daljen tonë). Ekskursionet tona përfshinin një vizitë në fabrikën e telit të bakrit Mao Tse-tung. Edhe pse nuk pamë asnjë kinema që shfaqte filma të Norman Ëisdom, një teatër i hapur po luante Rebecca të Hitchcock-ut. Ushqimet (pansioni i madh) na gjetën shumë të mira, veçanërisht krem ​​karamelin, i cili shërbehej në çdo vakt. Ne ishim të lirë të eksploronim Tiranën në një udhëtim ditor dhe shpesh kujtonim byrekun e shijshëm (me djathë) që gjendej në kioska të vogla.

Ne takuam disa shqiptarë të mrekullueshëm, duke përfshirë një mjek me të cilin mbaja korrespondencë. Ai shprehte gjithmonë mbështetjen e tij për punëtorët britanikë në grevë të asaj kohe.

Rrëfimi i Barbara Flannery nga Bristol

Progressive Tours organizoi paketa pushimesh për në Shqipëri në vitin 1972 – ne e mbajmë mend kompaninë sepse bënim shaka se sa më shumë që zgjaste pushimi përkeqësohej gjithnjë e më shumë. Kishte vetëm tre hotele në Durrës – njëri prej të cilëve shfaqte filma propagandistikë në çatinë e një mbrëmjeje (i vetmi argëtim i ofruar në mbrëmje). Asnjë eksplorim personal nuk lejohej; një anëtar i grupit që arriti në stacionin lokal u kthye shpejt nga policia. Udhëtimet e organizuara ishin në fermat komunale dhe në fabrikën e pambukut Ho Chi Minh, duke injoruar kështjellat në majë të kodrave dhe vendet arkeologjike që kaluam.

Njerëzit vendas ecnin përgjatë bregut të detit, por u ndaloheshin të flisnin me ne – sa mirë të mësojmë se 50 vjet më vonë është bërë kaq shumë përparim.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img