Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
5 °
E premte, 24 Mars, 2023

KUJDES nga palestra, rrezikoni të mbeteni sterilë (Ç’thotë STUDIMI I RI)

Lajme të ngjashëm

Sipas shkencëtarëve, stërvitjet e shumta në palestër dhe përdorimi i suplementeve të ndryshme nga burrat janë një nga arsyet kryesore të sterilitetit.

Burrat duan të jenë më tërheqës ndaj grave por kjo, mesa duket i kushton atyre aftësinë për t’u bërë prindër në të ardhmen.

Doktori James Mossman, lideri i programit në Amerikë në universitetin ‘Brown’ tha për BBC: ‘Shumica e burrave që nuk bëjnë dot fëmijë kanë trup shumë të stërvitur e të madh. Sipas rezultateve ata që kanë përqindje muskulare më shumë se e lejueshmja kanë 50% shanse më pak për të bërë fëmijë.’

Shkaku kryesor janë suplementet e përdorura për të rritur fuqinë në palestër. Steroidet, proteinat të paverifikuara si dhe suplementet dietike nuk largohen nga trupi lehtë dhe dëmtojnë spermatozoidete prodhuara.

‘Është paradoks. Burrat përpiqen të jenë më tërheqes por në fund nuk munden të riprodhohen. Sakrifikojnë kështu një familje për bukurinë…,’ shtoi doktori James Mossman.

A ja vlen vërtet bukuria përpara familjes?

Më shumë