Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
3.6kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
19 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

KUJDES/ Ky është virusi i ri që ju vjedh të dhënat personale dhe fotografitë, si të mbroheni

spot_img

Lajme të ngjashëm

256ebbdff4ea4d684e946020f1dea2df

Punonjësit të IT-s në Amerikë kanë identifikuar një virus të ri të rrezikshëm.

Sipas organizatës për mbrojtjen nga viruset në internet ‘CyberThreat’ ky virusi i ri është pjesë e programit ‘B0r0nt0k Ransomware’ një nga programet me të rrezikshme në internet.

Virusi hyn në kompjuterin ose në telefonin tuaj pa u kuptuar dhe shkarkon të dhenat tuaja personale si  edhe fotografitë. Këto të dhëna mund të ndihmojnë personat e rrezikshëm që kërkojnë të kenë akses në informacionet tuaj.

Mënyra më e mirë për tu mbrojtur nga virusi është të shkarkonin një ‘antivirus’ dhe të shmangni faqe të paautorizura.

Duhet të kemi kujdes pasi dhe interneti është një fushë me rreziqe të panumërta.

 

Më shumë

spot_img