Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
49 %
0.5kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
14 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
17 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Kujdes! Çaji bëhet i pashëndetshëm nëse shtoni sheqer, qumësht, madje edhe limon

Lajme të ngjashëm

Çaji është një pije shumë e shëndetshme që mund të na ndihmojë në shumë probleme, por vetëm nëse përgatitet në mënyrën e duhur. Sheqeri, qumështi dhe madje edhe limoni mund të shkatërrojnë vetitë e tij shëruese, kështu që rekomandohet të pini çaj pa asnjë shtesë.

Nëse ende nuk mund ta pini pa shtesa, atëherë ne ju sugjerojmë një alternativë: Nëse vërtet nuk mund të pini çaj jo të ëmbël, vendosni një lugë çaji mjaltë në vend të sheqerit.

Sheqer ose ëmbëltues të tjerë

Sheqeri është shtesa më e keqe që mund të përdorni në çaj. Nga ana tjetër, ëmbëltuesit janë një zgjedhje më e mirë se sheqeri, por Administrata Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave këshillon që përdorimi i tyre të jetë i kufizuar.

Qumështi

Do të habiteni nga disa hulumtime që kanë treguar se ky nuk është kombinimi më i mirë, veçanërisht nëse çaji pihet për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare.

“Duke shtuar qumështin e lopës të zier në çaj, ne zvogëlojmë efektin e tij pozitiv, pra efektin që ka në relaksimin e enëve të gjakut”, thonë rezultatet e një studimi të botuar në “European Cardiovascular Journal”.

Limoni

Nëse ju pëlqen të freskoni çajin tuaj me limon, shtojeni atë vetëm kur nxirrni qesen. Limoni ul “vlerën e pehashit” të çajit, i cili ndihmon që metalet të rrjedhin më lehtë në çaj.

Më shumë