Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
82 %
5.1kmh
90 %
Hën
11 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Ku ishe kur dhanë dorëheqjen 14 anëtarë të Kryesisë? Berisha “zihet ngushtë”: Përgjegjësi direkte e kryetarit, Basha nuk e çel më derën e fitores

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjatë foltores së Sali Berishës në Korçë, një qytetar demokrat e pyeti ish-kryeministri se përse heshti ai kur u larguan 14 anëtarë të Kryesisë së Korcës dhe 51 kryetarë. Berisha tha se kjo është përgjegjësi direkte e kryetarit të Partisë Demokratike, duke iu referuar kreut aktual Lulzim Basha.

Më tej ish-lideri demokrat sugjeroi që kush humbet zgjedhjet, duhet të japë dorëheqje, duke shtuar se ky ligj duhet të vendoset në statut. Sa i përket humbjes në zgjedhjet e 25 prillit, Berisha tha se ai heshti në fillim, pasi priti raportin përfundimtar.

Berisha: Së pari fakt është ky se në 8 vite në cdo marëvshje me opoztën ka fiuat Rama. Kjo është e vërteta e hidhur dhe përgjegjësi direkte e kryetarit. Nuk mund të shkosh në marrveshje nga humbja në humbje. Po hape çështjet elektorale duhet të dish se ku të shkosh, jo ia e firmos dhe e përmbys mbrapa. Në këtë rast ti mat fuqinë tëndë, nëse ke fuqi ti përvishedh mirë, nëse jo mos hyjë në marrëveshje. Unë jam që kreu i PD kur humbet zgjedhjet duhet të japë dorëheqje.

Ky rri, por derën e fitores ky nuk e cel më. Ne duhet ta vendosim këtë ligj në statut. Unë u gjeta në një pozicion të tillë dhe sot shtrohet pyetja: Pse nuk fole pas 25 prillit? Unë ka heshtur se kam pritur raportin përfundimtar. Unë nuk doja që ne të disfavorizoheshim në vendimin përfundimtar. Kuvendi duhet të jetë statutor që PD të garantojë normat demokratike brenda saj, por kuvendi duhet të kthejë të drejtën e referendumit. Duhet të jemi legjitim në çdo hap.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img