Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
1.5kmh
0 %
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
39 °
Mër
40 °
Enj
33 °
E diel, 1 Gusht, 2021

“Kthimi i virgjërisë” me qepje do të ndalohet me ligj në Angli

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Testimi i virgjërisë, ku gratë ekzaminohen për të parë nëse himeni i tyre është i paprekur dhe “operacioni i riparimit”, do të vendoset i jashtëligjshëm në Angli dhe Uells.

Deputeti Konservator i North West Durham Richard Holden ka futur një klauzolë në Ligjin për Shëndetin dhe Kujdesin, i cili kërkon të ndalojë të dy procedurat.

Sipas propozimeve, mjekët ose mamitë që kryejnë cilindo prej tyre mund të përballen me burgim.

Disa kanë frikë se kriminalizimi i procedurave mund t’i çojë ata në veprime të fshehta.

Ekspertët mjekësorë thonë se operacioni i hymenoplastikës, duke rivendosur një shtresë të membranës në hyrje të vaginës, është ndërhyrës, abuziv dhe joshkencor.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Kombeve të Bashkuara, testimi i virgjërisë është një shkelje e të drejtave të njeriut.

“Praktikuar në të paktën 20 vende, nuk ka asnjë provë që mund të provojë nëse një grua apo vajzë ka pasur marrëdhënie seksuale”, thotë OBSH, sepse himeni mund të preket për shumë arsye, përfshirë përdorimin e tamponit dhe ushtrimet fizike.

Më shumë

spot_img
spot_img