Kthimi i pushuesve nga zonat bregdetare, policia 'mbyt' me gjoba shoferët që nuk respektojnë rregullat e qarkullimit (VIDEO-DETAJE)

Publikuar tek: aktualitet, më 18:38 30-08-2020 Kthimi i pushuesve nga zonat bregdetare, policia 'mbyt' me gjoba shoferët që nuk respektojnë rregullat e qarkullimit (VIDEO-DETAJE) Policia monitotron akset me trafik te renduar

Vijon kthimi nga zonat bregdetare në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve që lëvizin në fundjavë, ndërsa edhe policia vijon monitorimin e akseve të rënduar nga trafiku.

Policia e Shtetit ka bërë me dije se ka ndëshkuar me pezullim të lejes së drejtimit 23 shoferë, pasi qarkullonin me shpejtësi tej normave të lejuara.

Gjithashtu për shkak se nuk kanë zbatuar rregullat e qarkullimit rrugor janë vendosur 502 gjoba, nga të cilat 207 janë për shoferët që kanë kryer parakalime të gabuara, 189 për përdorim të celularit, 68 për mos përdorim të rripit të sigurimit dhe 38 për mosvendosje të kaskës mbrojtëse.

Njoftimi i Policisë:

Vijon kthimi nga zonat bregdetare në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve që lëvizin në fundjavë.

Në të gjitha akset rrugore nacionale ka fluks të shtuar. Në disa akse apo segmente fluksi është autokolonë dhe lëvizja është e ngadaltë kjo edhe për shkak të tre rasteve të përplasjeve të automjeteve, si rezultat i parakalimeve të gabuara

Shërbimet e Policisë Rrugore me prezencë të shtuar në këto akse vijojnë monitorimin e qarkullimit për të mos lejuar parakalime të gabuara të cilat janë burim aksidenti dhe bllokim i lëvizjes.

Në të gjitha akset rrugore nacionale vijojnë kontrollet me radar, drager e dron për evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të Kodit Rrugor, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

Si rezultat i kontrolleve deri në këto momente janë ndëshkuar 23 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi tej normave të lejuara, të cilëve iu është pezulluar leja e drejtimit.

Janë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative, në të gjitha akset rrugore nacionale, 207 drejtues mjetesh që kanë kryer parakalime të gabuara dhe manovra të rrezikshme në rrugë duke u bërë shkak për aksident rrugor.

Nga patrullat e Policisë Rrugore në të gjitha akset rrugore janë vendosur 189 masa për përdorim të celularit, 68 masa për mos përdorim të rripit të sigurimit dhe 38 masa për mos vendosje të kaskës mbrojtëse.

Policia Rrugore apelon për drejtuesit e mjeteve që të respektojnë rregullat e qarkullimit, sinjalistikën orientuese dhe kufizuese, të mos kryejnë parakalime të gabuara duke rrezikuar jetën e tyre dhe të përdoruesve të tjerë të rrugës, të zgjedhin dhe përdorin rrugë alternative në rast fluksi dhe të telefonojnë në 112 apo të dërgojnë imazhe në Komisariatin Dixhital, për ata drejtues mjetesh që shkelin rregullat e qarkullimit, duke u kthyer në rrezik për aksidente rrugore.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Aksident masiv në Elbasan/ Përplasen 3 makina, një person niset me urgjencë në spital
Aksident i rëndë në qendër të Elbasanit, makina përplas kalimtaren, dërgohet me urgjencë në spital »
Article Logic
Execution time: 0.013158082962036
array(1) { ["section"]=> string(133) "kthimi-i-pushuesve-nga-zonat-bregdetare-policia-mbyt-me-gjoba-shoferet-qe-nuk-respektojne-rregullat-e-qarkullimit-video-detaje-218695" }