Tirana
broken clouds
24 ° C
24 °
24 °
41 %
3.1kmh
75 %
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Kryhet transplanti i parë i mushkërive në botë, pacienti me Covid merr nga dhuruesi i painfektuar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një operacion tepër i vështirë  është kryer në Japoni. Një grua japoneze mushkëritë e së cilës u dëmtuan rëndë nga Covid-19 ka kryer transplantin e parë të mushkërive në botë.

Spitali Universitar i Kiotos tha se gruaja iu nënshtrua operacionit i cili zgjati 11 orë nga një ekip prej 30 anëtarësh të cilën bëntë transplantin e indeve të mushkërive të djalit dhe të burrit të saj.

Gjendja e saj tani është stabël gjithashtu dhe burri dhe djali i saj, të cilët dhuruan pjesë të mushkërive të tyre, janë gjithashtu në gjendje të qëndrueshme.

Spitali i Kiotos tha se ky rast ishte i pari në të cilin indet e mushkërive ishin transplantuar nga dhuruesit e gjallë tek një pacient me Covid-19.

Doktori Hiroshi Date tha se ky transplant u jep shpresë pacientëve që vuanin nga dëmtimi i rëndë i mushkërive nga Covid-19.

“Ne demonstruam se tani kemi një mundësi të transplantimit të mushkërive (nga dhuruesit e gjallë). Mendoj se ky është një trajtim që jep shpresë për pacientët me dëmtime të mëdha të mushkërive nga Covid-19”- tha ai.

Kujtojmë që infektimi me Covid-19 në disa pacientë shkakton dëmtime të mëdha të mushkërive .

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img