Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
58 %
0.5kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
29 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Kryeministrja serbe takon Merkel: Çështja e Kosovës është mospajtimi i vetëm që kemi me Gjermaninë

spot_img

Lajme të ngjashëm

ec111305950078f30cc4c225c4040b8c

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka takuar sot në Berlin kancelaren gjermane Angela Merkel, ku kanë diskutuar edhe për çështjen e dialogut Kosovë-Serbi.

Mediat kosovare raportojnë se Merkel ka thënë se Serbia duhet të vazhdojë përpjekjet për vazhdimin e dialogut, ndërsa Brnabiq e ka cilësuar Kosovën si të vetmen çështje që e ndan nga Gjermania.

“Çështja e Kosovës është e vetmja pikë e mospajtimit. Por për ne Gjermania është partneri më i rëndësishëm, dhe sa më shumë që nuk pajtohemi, gjëja më e rëndësishme është që të flasim me Gjermaninë. T’i dëgjojmë qëndrimet, këshillat, dhe të prezantojmë pozicionin tonë, dhe të shohim nëse mund t’i afrojmë qëndrimet për një zgjidhje të qëndrueshme dhe afatgjate”, ka thënë Brnabiq.

Më shumë

spot_img