Tirana
few clouds
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
32 %
3.1kmh
20 %
Sht
34 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
38 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Kryeministrja Bërnabiç përuron me Zaev pikën e re kufitare Serbi-Maqedoni e Veriut

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Nga kjo javë Serbia dhe Maqedonia e Veriut, do të zbatojnë kontrollin e përbashkët të lëvizjes së njerëzve dhe mallrave në vendkalimin kufitar në mes të Preshevës dhe Tabanocës.

albsig

spring

 

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç, dhe kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, përuruan fillimin e zbatimit të marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufirit, duke e vlerësuar se ky duhet të jetë shembull për bashkëpunimin rajonal.

Kryeministri Zaev tha se me këtë do të shpejtohet lëvizja e udhëtarëve, mallrave dhe automjeteve.

Ai theksoi se me njohjen e certifikatave ndërkufitare midis vendit të tij dhe Serbisë, do të shmangen mashtrimet doganore, do të lehtësohet lufta kundër korrupsionit dhe do të shtohet mirëbesimi dhe tregtia ndërmjet të dyja vendeve.

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç, tha se sistemi i integruar i kufirit do të mundësojë lëvizjen më të shpejtë të kamionëve dhe do të nxisë tregtinë rajonale.

Ajo shfrytëzoi rastin për të kritikuar vendimin e Prishtinës zyrtare për vendosjen e tarifave prej 100 për qind ndaj mallrave serbe dhe atyre të Bosnjë e Hercegovinës, duke përsëritur thirrjen për heqjen e tyre.

Prishtina vendosi tarifa ndaj mallrave serbe në nëntor të vitit të kaluar dhe që atëherë janë pezulluar edhe bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, meqë Beogradi kushtëzon rifillimin e tyre me heqjen e tarifave.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img