Hapësire reklamuese

Bota

Kryeministri spanjoll premton transport falas për të papunët dhe të rinjtë

Shkruar nga Newsbomb
Kryeministri spanjoll premton transport falas për të papunët dhe

Kryeministri në detyrë i Spanjës u zotua se do të zgjerojë disa masa për të ndihmuar njerëzit të përballen me koston në rritje të jetesës nëse ai fiton një mandat tjetër si kryeministër.

Politikat përfshijnë vënien në dispozicion të transportit publik falas për të papunët dhe të rinjtë nën moshën 30 vjeç vitin e ardhshëm.

Këtë lajm e dha vetë Pedro Sanchez para ligjvënësve gjatë fjalimit të tij të hapjes në një votim parlamentar për të vendosur mbi ofertën e tij për kryeministër, duke shtuar se ai synonte ta bënte politikën të përhershme.

Ndërsa Sanchez foli, rreth 30 demonstrues u mblodhën pas barrikadave të ngritura nga policia në rrugët jashtë parlamentit për të ndaluar protestuesit të zemëruar nga oferta e tij për amnisti ndaj separatistëve katalanas në këmbim të mbështetjes së ofertës së tij për një mandat tjetër.

Masat do të zbatoheshin nga 1 janari. Qeveria e tij e përkohshme kishte miratuar tashmë masën për personat me aftësi të kufizuara dhe të moshuarit.

Sanchez tha se taksa e reduktuar e vlerës së shtuar për produktet ushqimore bazë do të vazhdojë deri në qershor 2024.

Ai premtoi gjithashtu të rrisë subvencionet e qirave për të rinjtë dhe të vazhdojë rivlerësimin e pensioneve në përputhje me shifrat zyrtare të inflacionit.

Sanchez shtoi se qeveria e tij e mundshme e koalicionit po planifikonte të zgjeronte pragun për t'u kualifikuar për mbështetjen e lehtësimit të hipotekës në 38,000 euro (41,283 dollarë) si pjesë e një sërë masash për të ndihmuar familjet e cenueshme të përballen me kostot më të larta të huamarrjes.

Masat përfshijnë gjithashtu ngrirjen e pagesës mujore të hipotekës për një vit dhe zgjatjen e periudhës së shlyerjes në shtatë vjet.

Sipas një kodi të amenduar të praktikës së mirë në mbarë industrinë, bankat spanjolle tani pritet të ofrojnë mbështetje hipotekore për familjet e cenueshme që fitojnë më pak se 25,200 euro në vit.

Përveç kësaj, familjet e klasës së mesme me të ardhura më pak se 29,400 euro, të cilat rrezikonin të mos paguanin, do të merrnin gjithashtu mbrojtje shtesë.

Në Spanjë rreth tre të katërtat e popullsisë janë pronarë shtëpish. Ato janë ndër më të ekspozuarat ndaj rritjes së normave të interesit pasi rreth 70% e më shumë se 4 milionë kredive të tyre hipotekore janë të lidhura me norma të ndryshueshme, sipas të dhënave nga shoqata e hipotekave të Spanjës.

Në nëntor 2022, qeveria miratoi mbështetjen e lehtësimit të hipotekave për më shumë se një milion familje të cenueshme, por deri më tani janë bërë vetëm 42,000 kërkesa në shtatë muajt e parë të 2023, sipas të dhënave nga Banka e Spanjës.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese