Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
23 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tur 4 ditor në Ballkan, viziton Beogradin e Tiranën, shmang Prishtinën

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez mbërrin sot për një vizitë katërditore në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe të premten e të shtunën, më 29 dhe 30 korrik, do të jetë në Beograd. Në ditët në vijim Sanchez do të vizitojë Sarajevën, Mostarin, Podgoricën, Shkupin dhe Tiranën.

Një nga çështjet që do të jetë në fokus është sigurisht zgjerimi i Bashkimit Evropian. Gjatë takimit të liderëve të BE-së në Bruksel në fund të qershorit, Sanchez vendosi të “riaktivizojë, ringjallë dhe rigjallërojë procesin e zgjerimit” për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Kjo do të jetë vizita e parë e një kryeministri spanjoll në Serbi pas disa dekadash. Sipas analistëve, vizita e Sanchez në Serbi është shumë domethënëse, para së gjithash për shkak se ka pasur një qetësi në planin dypalësh dhe përveç çështjes së zgjerimit, është e sigurt se do të diskutohet edhe për blerjen e dy avionëve transportues ushtarak “Airbus”.

Euronews Serbia shkruan se në fokus të takimit do të jetë dhe çështja e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës. Sipas medias në fjalë, Prishtina nuk do të jetë në axhendën e kryeministrit spanjoll për shkak se Spanja është një nga pesë vendet anëtare të Bashkimit Evropian që nuk e njohu pavarësinë e Kosovës.

Në nëntor të vitit të kaluar, Vuçiç raportoi nga Samiti i Klimës i mbajtur në Glasgoë se e kishte ftuar kryeministrin Sanchez të vizitonte Serbinë.

“E ftova mikun tonë spanjoll Pedro Sánchez të vizitojë Serbinë dhe i premtova se do të shihte mikpritjen dhe miqësinë e madhe të popullit serb për shkak të gjithçkaje që ai bën në mbrojtje të integritetit territorial të vendit tonë, si dhe mbështetjes që ai ofron. ne në rrugën evropiane”, tha Vuçiç në atë kohë.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img