Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Kryeministri spanjoll i del na krah Vuçiçit, Pedro Sánchez: Ne mbështesim Serbinë kur flitet për çështjen e Kosovës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez, ka mbajtur një qëndrim kundër Kosovës, duke deklaruar se Spanja e mbështet Serbinë për çështjen e Prishtinës dhe se do të jetë gjithmonë në mbrojtje të këtyre parimeve.

Deklarat e Sánchez vjen pas takimeve me presidentin serb Aleksandër Vuçiç.  Ai u shpreh se Serbia duhet të bëhet anëtare e plotë e BE-së dhe se Spanja do të jetë gjithmonë me të në rrugën e integrimit evropian.

“Lufta filloi duke menduar se çfarë është Evropa dhe kush jemi ne evropianët. Ne nuk mund ta harrojmë Ballkanin Perëndimor. Sot i përcolla Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, mbështetjen e Spanjës që Serbia të bëhet anëtare e plotë e BE-së. Tani është momenti. Ne mbështesim Serbinë në çdo gjë që ka të bëjë me Kosovën”, ka thënë kryeministri spanjoll.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img