Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
5.1kmh
75 %
Die
15 °
Hën
13 °
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

Kryeministri Rutte mbërrin në Tiranë, pritet me ceremoni shtetërore, pas vizitës në Shqipëri, niset drejt Maqedonisë së Veriut

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Mark Rutte ka mbërritur në Tiranë dhe është mirëpritur nga Kryeministri Edi Rama me një ceremoni shtetërore.

Rama para se të hyjnë në kryeministri e ka prezantuar me kabinetin qeveritar. Pas pak pritet që dy kryeministrat të mbajnë edhe një konferencë të përbashkët.

Kryeministri i Holandës ka nisur një turn në Ballkan, ku dje ka vizituar Greqinë, ku me kryeministrin Grek Kyriakos Mitsotaksi folën për marrëdhëniet e mira dypalëshe mes vendeve, klimën, migracionin dhe luftën kundër koronavirusit.

Sot mes kryeministri Rutte dhe kryeministri Rama do të diskutohet  ndër të tjera për marrëdhëniet e mira mes Holandës dhe Shqipërisë, bashkëpunimin europian, bashkëpunimin në fushën e policisë dhe drejtësisë, zhvillimet në rajon dhe bashkëpunimin në NATO.

Rutte më pas do të udhëtojë për në Maqedoninë e Veriut. Gjatë vizitës ai do të bisedojë me përfaqësues të të rinjve të shoqërisë civile. Vizita do të përmbyllet me një darkë pune ku kryeministri Rutte dhe kryeministri Zoan Zaev.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img