Hapësire reklamuese

Bota

Kryeministri rus: Sanksionet perëndimore nuk çuan në kolaps të ekonomisë tonë

Shkruar nga Newsbomb
Kryeministri rus: Sanksionet perëndimore nuk çuan në kolaps

Kryeministri rus Mikhail Mishustin tha se perëndimi, i cili prezantoi më shumë se një dhjetëra sanksione anti-ruse, nuk ishte në gjendje të shkatërronte ekonominë e tyre, madje ato vështirësiu tejkaluan.

"Sanksionet e vendosura nga Perëndimi kolektiv nuk çuan në kolaps të ekonomisë sonë, siç pritej. Sigurisht, kishte vështirësi të dukshme, kryesisht në tremujorin e dytë të 2022. Por që atëherë, ne kemi parë një rikuperim të sigurt. Niveli i fillimit të vitit të kaluar tashmë është tejkaluar në shumë industri. Në pjesën më të madhe, ne kemi kapërcyer vështirësitë kryesore", tha ai.

Në të njëjtën kohë, ai vuri në dukje se për BE-në, sipas parashikimit të Komisionit Evropian, rritja e prodhimit të brendshëm bruto këtë vit pritet në nivelin 0.6%, që është pothuajse pesë herë më e ulët se në Rusi. dhe në Gjermani, Irlandë, Austri, Republikën Çeke, Hungari, Suedi dhe vendet baltike, këto shifra janë krejtësisht negative.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese