Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
1.5kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
35 °
Pre
28 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Kryeministri Rama lajmëron nismën e re, këto janë bizneset që nuk do paguajnë asnjë taksë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Bilanci/ Shehaj: Do ristrukturojmë kontrollin tatimor, biznesi i vogël do trajnohet

Në organizimin që po zhvillohet lidhur me bilancin e aksionit kundër informalitetit, drejtoresha e Tatimeve, Brisida Shehaj ka deklaruar se do të ristrukturohet tërsisht struktura e kontrolli tatimor, ndërsa duke filluar nga 2 nëntori, bizneset e vogal do të trajnohen për zbatimin e ligjit fiskal.

“Do të ristrukturohet tërësisht dhe struktura e kontrollit tatimor, me qëllim për të rritur efektivitetin e administratës dhe për të ulur korrupsionin. Administrata tatimore do të vazhdojë me ritme të larta përpjekjen e saj në luftën kundër informalitetin dhe evazionit fiskal dhe për të realizuar qëllimin e saj nga data 2 nëntor do të fillojmë trajnimet e biznesve të vogëla,  për t’i ndihmuar ata që të zbatojnë ligjet fiskale dhe për të reduktuar masat administrative. Qëllimi ynë nuk është gjobitja e tyre, por rritja e zbatueshmërisë së ligjit nga tatim-paguesit”, tha Shehaj.

I pranishën në konferencë, ministri i Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka thënë se ky operacion i dha mundësi simpërmarrjeve që të korrektoheshin.

Më shumë

spot_img
spot_img