Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
43 %
8.8kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
E martë, 28 Mars, 2023

Kryeministri Rama dënon agresionin rus në Ukrainë: Jemi me NATO-n dhe aleatët e BE!

Lajme të ngjashëm

Edi Rama reagon për sulmet ushtarake që Rusia nisi mëngjesin e kësaj të enjteje mbi Ukrainën. Prej orëve të para të mëngjesit, raketa balistike dhe avionë bombardues rusë janë lëshuar mbi kryeqytetin Kiev dhe zona të tjera të Ukrianës.

“Ne bashkohemi me NATON dhe aleatët e BE për dënimin e ashpër të agresionit të Rusisë. Mendimet tona janë me popullin ukrainas”, shkruan Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë.

Newsbomb.al ka transmetuar prej mëngjesit lajmet e mediave ndërkombëtare që kanë reporterët e tyre në Ukrainë. Trupat ushtarake ruse janë parë në bregun jugor të Ukrainës duke kaluar kufirin, ndërsa shpërthime janë raportuar në të gjithë vendin, duke përfshirë në Kiev, Kharkiv, Mariupol, Dnipro, Odessa, Slavayansk dhe Kramatorsk.

Dy shpërthime të mëdha u raportuan se u dëgjuan nga qyteti i Mariupol njëra pas tjetrës.

Më shumë