Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1.5kmh
75 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
20 °
E martë, 30 Maj, 2023

Kryeministri Mitsotakis shpall datën e zgjedhjeve parlamentare në Greqi

Lajme të ngjashëm

Kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis ka shpallur sot ditën e zgjedhjeve parlamentare.

Greqia do të votojë qeverinë e ardhshme më 21 maj. Zgjedhjet do të shpalleshin ditën që ndodhi aksidenti tragjik në Tempi dhe ku Mitsotakis do inaguronte dhe një sistem të ri automatik të qarkullimit të trenave.

Por  gjithçka u anulua për javë të tëra pas ngjarje së rëndë. Ditën e sotme kryeministri grek deklaroi datën, nën presionin e vazhdueshëm të opozitës. Zgjedhjet parlamentare të 21 majit vijnë pas plotësimit 4-vjeçar të mandatit të qeverisë aktuale.


Më shumë