Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

Kryeministri Mario Draghi: Italia po zëvendëson gazin rus me furnizues të tjerë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri italian Mario Draghi bëri me dije sot se vendi i tij ka arritur të reduktojë varësinë nga importet e gazit rus në 25 për qind, nga 40 për qind që ishte një vit më parë.

“Masat që qeveria italiane ka vendosur që nga fillimi i luftës në Ukrainë kanë filluar të japin fryte. Gazi rus po zëvendësohet nga furnizues të tjerë”, u shpreh Draghi.

albsig

Masat e fundit kanë sjellë edhe një rritje të çmimit të energjisë.

Italia nënshkroi në muajin prill një marrëveshje për të rritur furnizimet nga Algjeria, në një përpjekje për të reduktuar varësinë nga Rusia.

Gjithashtu vendi negocioi furnizimet me gaz me Katarin, Angolën, Kongon dhe Mozambikun.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img