Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
35 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Kryeministri maqedonas në krah të Ramës dhe Vuçiç: Po humbasim kohë për negociatat, Bullgaria po kthehet pas në kohë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovačevski ka folur në konferencwn e pwrbashkët pwr shtyp me kryeministrin Edi Rama dhe presidentin serb Aleksandër  Vuçiç. Në fjalën e tij, kryeministri maqedonas theksoi se Bullgaria ka vendosur që të kthehet në të shkuarën.

Ndër të tjera Kovačevski tha se po humbet koha për hapjen e negociatave, duke shtuar se në këtë situatë Bashkimi Europian do të humbasë besimin tek qytetarët.

albsig

spring

“Diskutuam për çështjen e Ballkanit Perëndimor. Agresioni rus, dhe zgjerimi i BE dhe Ballkanit perëndimor duhet të shihet si prespektikë. Ne shpresën pakënaqësinë e qeverisë. Ka 8 vite që Maqedonia e veriut është kandidate, ndërkohë qenë 2020 KE mori vendimin për nisjen pa kushte të negociatave. Jemi ende këtu dhe s’ka ende negociata. Po humbasim kohë. Maqedonia dhe Shqipëria s’mund të jetë i ngecur në këtë situatë. Bullgaria ka vendosure që të kthehet në të shkuarën.”, tha ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img