Kryeministri izraelit u bën thirrje vendeve europiane: Duhet të njihni Jeruzalemin! Ja si i përgjigjet Mogherini

Publikuar tek: bota, më 13:08 11-12-2017 Kryeministri izraelit u bën thirrje vendeve europiane: Duhet të njihni Jeruzalemin! Ja si i përgjigjet Mogherini

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu i ka bërë thirrje vendeve europiane që të njohin Jeruzalemit si kryeqytet. Kjo kërkesë e kryeministrit vjen pas njohjes nga SHBA.

Sakaq, Netanyahu ndodhet në Bruksel dhe kjo është hera e parë që një kryeministër izraelit ka vizituar kryeqytetin belg në më shumë se 20 vjet.

Ndërsa, shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini iu përgjigj se qëndrimi i bllokut europian mbi këtë çështje është i pandryshuar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Presidenti francez Macron nderohet me çmimin 'Karli i Madh'
Shpërthim me bombë në New York, arrestohet një person »
Article Logic
Execution time: 0.011600971221924
array(1) { ["section"]=> string(117) "kryeministri-izraelit-u-ben-thirrje-vendeve-europiane-duhet-te-njihni-jeruzalemin-ja-si-i-pergjigjet-mogherini-102679" }