Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
35 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Kryeministri italian Mario Draghi: Të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut  

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveri italiane ëstë hsprehur pro hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. 

Kjo është bërë me dije nga kryeministri italian Mario Draghi, në komunikimin e tij në dhomën e deputetëve të Parlamentit italian, mbi samitin e 23 e 24 qershorit që do të mbahet në Bruksel.

albsig

spring

Ai tha se qeveria e tij është dakord me hapjen e negociatave dhe me zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor.

“Në këtë samit do të diskutohet mbi prezantimin që presidenti francez Macron do të bëj ndaj impenjimit për një Komunitet Poolitik Europian. Ashtu sic ka sqaruar dhe më parë Presidenti Francez ky projekt politik, nuk do të jetë një kanal zëvendësues për statusin e vendit kandidat në BE.”, tha Draghi.

“Ky samit, u shpreh kreu i ekzekutivit italian, përfaqëson një mundësi të mirë për të nisur e vështura mbi të ardhmen e shpejtë të Bashkimi Europian, kufijtë e tij, sigurinë, e zhvilimin e tij ekonomik.”, shtoi ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img