Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
44 %
2.6kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
32 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Kryeministri i ri i Izraelit zotohet para qytetarëve: Do të bashkoj kombin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i ri i Izraelit, Naftali Bennett është zotuar të bashkojë kombin e shkatërruar nga katër zgjedhje në dy vjet bllokim politik.

Ai tha se qeveria e tij do të punojë për hir të të gjithë njerëzve, duke shtuar se përparësitë do të ishin reformat në arsim, shëndetësi dhe shkurtimi i burokracisë.

Bennett erdhi në qeveri pas largimit në  Benjamin Netanyahu, i cili ka drejtuar shtetin për 12 vite.

Bennett, udhëheqësi i partisë Yamina, do të jetë kryeministër deri në shtator 2023 si pjesë e një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Ai pastaj do t’ia dorëzojë pushtetin Yair Lapid, kreut të qendrës Yesh Atid, për dy vjet të tjerë.

Netanyahu – Kryeministri më jetëgjatë i Izraelit – do të mbetet kreu i partisë së krahut të djathtë Likud dhe do të bëhet udhëheqës i opozitës.

Më shumë

spot_img
spot_img