Tirana
clear sky
38.5 ° C
38.5 °
38.5 °
19 %
4.1kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
38 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Kryeministri i Hollandës “i përvishet” Hungarisë me deklaratën e fortë: Nuk keni më punë në BE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, ka kritikuar vendimet e Hungarisë për miratimin e një ligji të ri kundër komunitetit homoseksual.

“Hungaria nuk më punë në Bashkimin Europian”, ka thënë Rutte.

Parlamenti hungarez e miratoi më 15 qershor ligjin që ndalon diskutimet dhe shpërndarjen në shkolla të informacioneve që promovojnë homoseksualitetin dhe ndërrimin e gjinisë.

Ky ligj u ndalon fëmijëve dhe të rinjve librat, filmat dhe përmbajtjet që flasin për seksualitet tjetër, përveç heteroseksualitetit.

Ditën e djeshme kancelarja gjermane, Angela Merkel dënoi ligjin hungarez, duke e cilësur si të gabuar dhe se ndikon në cilësinë e arsimit.

Gjithashtu edhe presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Layen e quajti  “të turpshëm” ligjin kundër komunitetit homoseksual, LGBTI.

Më shumë

spot_img
spot_img