Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
34 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

Kryeministri grek i “shtrin dorën” e bashkëpunimit Turqisë: Të gjejmë një marrëveshje si dy anëtare aleate të NATO-s

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, në një intervistë për France 24 i ka “shtrirë dorën” e bashkëpunimit Truqisë, pas konflikteve që dy vendet kanë patur muajt e fundit.

Ai tha se të dy vendet duhet të gjejnë një marrëveshje si dy anëtare aleate të NATO-s, teksa shtoi se tensionet e larta mes shteteve nuk i bëjnë mirë aleancës.

”Ne të dy jemi anëtare të aleancës. Dhe sigurisht kur kemi dallime si anëtare të aleancës, këto ndryshime duhet të zgjidhen në një mënyrë paqësore, sepse nëse ato nuk zgjidhen në këtë mënyrë dhe përdorin tensione më të larta, kjo natyrisht nuk është e mirë për aleancën në tërësi”, tha Mitsotakis.

Më shumë

spot_img
spot_img